Во продолжение прочитајте за 50 видови храна која содржи помалку од 50 калории. Овие педесет видови ќе ви помогнат да ги скратите калориите во вашите секојдневни оброци, воедно ќе се чувствувате сити и ќе ја задржите вашата линија.
Ротквица - Имаат екстремно мал број на калории и организмот споро ја обработува, а тоа значи долго време ќе бидете сити.
Пиперка - Лутите пиперки го забрзуваат метаболизмот, и храната побрзо се вари. Богата е со фолна киселина и витамин Б6.
Карфиол - Карфиолот е голем извор на витамин Ц и витамин Б, и многу минерали кои го чуваат нашето здравје. На 100 грама карфиол има околу 25 калории.
Јагоди - Според некои истражувања се вели дека јагодите го намалуваат ризикот на срцеви заболувања и дијабетис. Па, затоа не двоумете се да ги вклучите во вашиот оброк.
Млад кромид - Се вели дека младиот кромид намалува воспаление и ризикот за рак. Би било одлично доколку го додадете во омлет или салата. 100 грама млад кромид содржи 32 калории.
 Целер - Целерот е природен чистач на организмот. Листовите се богати со витамин  Ц и каротин, а коренот содржи калиум, калциум и фосфор. Исто така, има и глутаминска киселина, диетални влакна, рибофлавин и хлорофил.
Спанаќ - Благодарение на истакнатите мускули на Попај, ова растение е познато по својството кое го има за градење на мускулите. Исто така, богат е и со омега 3ѕ и фолна киселина.
Кисели краставички - Апсолутно може да се конзумираат без никаква грижа на совест. Имаат само по 16 калории.
Марула -  Се’ што треба да додадете е уште малку зеленчук, зачинете и почнете да јадете. Богата е со витамин А, К и Ц.
Аспарагус - Ниско калоричен, богат со диетални влакна, и помага при мамурлак.
Брокула - Богата со калиум, одлична е да се конзумира со крем супа, салата или пак варена заедно со друг зеленчук.
Краставица - Краставицата е всушност 90% вода, а тоа е одлична информација доколку се обидувате да ја намалите телесната тежина.
Печурки - Ниско калорични, а богати со растителни влакна. Совршена комбинација за вашето главно јадење, или пак за вечера доколку ги комбинирате со зеленчук во салата.
Лимон - Сокот кој го содржи лимонот ја зголемува вашата концентрација. Содржи пектин, растворливи влакна кои помагаат во намалување на тежината.
Кајсија - Сладок вкус, сочна, и е одличен избор за летна ужина.
Тиквици - Супа од тиквица? Здраво и вкусно, и ве држи сити долг период.
Зелка - 100 грама зелка содржи 90 грама вода, 1,5 белковини, Б2, 0,1 грам масти и Б3. Многу диетални влакна, калиум, калциум, бакар, молибден, флуор, цинк и метилметионин.
Јајце - Едно јајце содржи само 20 калории, а многу повеќе протеини кои го хранат телото и мускулите.
Пармезан - Пармезанот содржи многу повеќе калциум од било кој друг кашкавал, и е полн со протеини. Но, внимавајте, не претерувајте количнски.
Домати - Го намалуваат ризикот на рак, остеопороза, и срцеви заболувања. Капрезе салатата е одличен избор.
Хумус