По 2 часа и 57 минути на теренот на Теннис Парк, Јанг Хуа го совлада Нино Сердарушиќ во финалето од вториот Futures турнир вреден 15.000 долари.
Во првиот сет Хуа победи со 7-6, во вториот сет пак, Сердарушиќ изедначи 1-1 во сетови (6-4), и во третиот сет Хуа убедливо победи со 6-3. Честитки!